Wykaz lektur dla klas I - VIII

 

SPIS LEKTUR DLA KLASY I
W. Bełza - „ Katechizm polskiego dziecka”
J. Brzechwa – wybrane wiersze
M. Kownacka – „ Plastusiowy pamiętnik”
L. Krzemieniecka – „ Z przygód krasnala Hałabały” - fragmenty
H. Łochocka – „ O wróbelku Elemelku”
J. Papuzińska – „ Nasza mama czarodziejka”
J. Porazińska – „ Pamiętnik Czarnego Noska”
J. Tuwim – wiersze wybrane – „ Ptasie
radio”, „Warzywa”
N. Usenko – „ Potwór ekologiczny”
 
SPIS LEKTUR DLA KLASY II
J. Bednarek – „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek ( czterech prawych i sześciu lewych)”
A. i Cz. Centkiewiczowie – „ Zaczarowana zagroda”
W. Cichoń – „ Cukierku, ty łobuzie”
W. Chotomska – „ Dzieci pana Astronoma”
J. Grabowski – „ Czarna owieczka”
L. Krzemieniecka - „ Z przygód krasnala Hałabały”
D. Parlak – „ Kapelusz Pani Wrony”
 
SPIS LEKTUR DLA KLASY III
H. Ch. Andersen – „ Królowa Śniegu”
J. Grabowski – „ Puc, Bursztyn i goście”
M. Jaworczakowa – „ Oto jest Kasia”
A. Lindgren – „ Dzieci z Bullerbyn”
R. Pisarski – „ O psie, który jeździł koleją”
 
KLASA IV
LEKTURY OBOWIĄZKOWE
J. Brzechwa – „Akademia Pana Kleksa”
J. Christa – „Kajko i Kokosz”
R. Gościnny , J.-J. Sempe – „Mikołajek”
A. Mickiewicz – „Powrót taty”, „Pani Twardowska”, „Pan Tadeusz”
J. Olech – „Dynastia Miziołków”
J. Wybicki – „ Mazurek Dąbrowskiego”

LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE
A. Bahdaj – „Kapelusz za 100 tysięcy”
F.H. Burnett – „Tajemniczy ogród”
M. Kownacka , Z. Malicka – „Dzieci z Leszczynowej Górki”
 
KLASA V
LEKTURY OBOWIĄZKOWE
C.S. Lewis – „ Opowieści z Narni. Lew, czarownica i stara szafa”
W. Markowska - „ Mity greckie”
A.Mickiewicz – „ Pan Tadeusz” ( zwyczaje i obyczaje)
F. Molnar – „ Chłopcy z Placu Broni”
B. Prus – „ Katarynka”
H. Sienkiewicz - „ W pustyni i w puszczy”
S. Szmaglewska – „ Czarne Stopy”
LEKTURY UZUPEŁNIAJACE
A. Maleszka – „ Magiczne drzewo T.1 Czerwone krzesło”
M. Musierowicz – „ Kwiat kalafiora”
E. Niziurski – „ Sposób na Alcybiadesa”
 
KLASA VI
LEKTURY OBOWIĄZKOWE
I. Jurgielewiczowa –„ Ten obcy”
K. Makuszyński –„ Szatan z siódmej klasy”
A. Szklarski – „ Tomek w krainie kangurów”
J. R. R. Tolkien – „ Hobbit, czyli tam i z powrotem”
 
LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE
S. Lem – „ Bajki robotów” – wybór
Wybrane powieści I. Jurgielewiczowej, K. Makuszyńskiego.
KLASA VII
LEKTURY OBOWIĄZKOWE
Ch. Dickens – „ Opowieść wigilijna”
A. Fredro – „ Zemsta”
I. Krasicki – „ Żona modna”
A. Mickiewicz – „Reduta Ordona”, ”Śmierć Pułkownika”, ”Świtezianka”,
II część „Dziadów”, „Pan Tadeusz”
( historia Polski)
H. Sienkiewicz – „Quo vadis”, „Latarnik”
S. Żeromski – „Siłaczka”
 
LEKTURY UZUPELNIAJĄCE
E. Hemingway – „Stary człowiek i morze”
H. Sienkiewicz – „Krzyżacy”
KLASA VIII
LEKTURY OBOWIĄZKOWE
A. Kamiński – „Kamienie na szaniec”
A. Mickiewicz – „Pan Tadeusz”
J. Słowacki – „Balladyna”
A. de Saint – Exupery – „ Mały książę”
S. Żeromski – „Syzyfowe prace”
LEKTURY UZUPELNIAJĄCE
A. Fiedler – „ Dywizjon 303”
Jan Paweł II – „Pamięć i tożsamość” (fragmenty)