Jest powszechny i obowiązkowy. Przystąpienie do sprawdzianu jest warunkiem ukończenia szkoły.
Jest opracowywany w oparciu o Podstawę programową kształcenia ogólnego i standardy wymagań egzaminacyjnych. Szczegółowy opis wymagań, kryterii oceniania, formy przeprowadzania sprawdzianu oraz przykłady zadań znaleźć można w informatorze o sprawdzianie. Sprawdzian ma charakter ponadprzedmiotowy. Sprawdza umiejętności w zakresie:
- czytania
- pisania
- rozumowania
- korzystania z informacji
- wykorzystywania wiedzy w praktyce.

Prace uczniów ocenia zespół egzaminatorów wpisanych do ewidencji egzaminatorów. Wynik jest opisany w skali punktowej (od 0 do 40).
Podstawą prawną sprawdzianu jest Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 marca 2001 roku w sprawie zasad oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania egzaminów i sprawdzianów w szkołach publicznych (z późniejszymi zmianami).

W tym roku szkolnym sprawdzian klasy VI odbędzie się 1 kwietnia 2014 roku

Więcej o sprawdzianie na stronach Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie.

Poniżej zamieszczamy przykładowe sprawdziany wraz z opisem i kryteriami oceniania.

Więcej sprawdzianów na stronach Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie oraz na: