iTeatr dla Szkół to projekt Telewizji Polskiej S.A., dzięki któremu uczniowie z klas I-III, 5 listopada, uczestniczyli w transmisji przedstawienia pt. „Łysek z pokładu Idy” Gustawa Morcinka w adaptacji Martyny Lechman i reżyserii Konrada Dworakowskiego. W ramach projektu iTeatr spektakl na żywo odbierany jest w tym samym czasie przez kilkadziesiąt tysięcy uczniów z całego kraju za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej.
Uczniowie ze wzruszeniem oglądali spektakl, który ukazał im, w jak bardzo trudnych warunkach pracowały konie w kopalniach. Poznały historię konia Łyska, który ciągnął wagoniki z węglem, po skończonej pracy nie był wyprowadzany na powierzchnię przez co stracił wzrok. Spektakl przedstawił również piękną, przyjacielską relację pomiędzy koniem Łyskiem i górnikiem Kubokiem, który zwierzał się koniowi, a nawet kłócił z nim. Ci dwaj bohaterowie dzielnie znosili trudy ciężkiej pracy, a nawet stali się bardzo dobrymi kompanami.