„Ballady i romanse” Adama Mickiewicza to lektura 11. edycji ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. W sobotę 3 września uczniowie naszej szkoły z rodzicami przeczytali „Świteziankę” i „Panią Twardowską” w Ogrodzie Botanicznym UMCS w Lublinie.
Uczennica klasy IV Karolina Bachonko zaprezentowała historię nimfy z jeziora Świteź. W roli tytułowej Świtezianki wystąpiła mama Joanna Bachonko. Natomiast pan Kamil Lala zmienił się w strzelca, który został wystawiony na próbę miłości. Z kolei trzecioklasistka Maria Lala przeniosła słuchaczy do karczmy Rzym, gdzie spotkali się pan Twardowski i Mefistofeles. Mistrzem z Krakowem był pan Łukasz Chomicki, a przebiegłym diabłem uczeń klasy V Karol Bożek. Bez głosu, ale to o niej jest ballada Adama Mickiewicza, wystąpiła pani Dorota Bożek jako żona Twardowskiego.
Młodzi recytatorzy przedstawili utwory wieszcza również na szkolnym spotkaniu, które odbyło się 5 września, a uczestniczyli w nim uczniowie klas IV i V.