Miło nam poinformować, że nasza szkoła jako jedna ze 153 placówek z całej Polski, została wylosowana do udziału w XXX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, zaplanowanej na koniec września 2024 r.

Czym jest Sejm Dzieci i Młodzieży?

Jest to projekt edukacyjno-partycypacyjny dedykowany uczniom trzech ostatnich klas szkół podstawowych. Zgodnie z wieloletnią tradycją Młodzi Obywatele zasiądą w ławach poselskich Sejmu RP w Warszawie. To uczniowie sami zadecydują o temacie debaty, ponieważ w tym roku sesja odbędzie się pod hasłem „Co jest dla nas najważniejsze?”.Współorganizatorem wydarzenia jest Ministerstwo Edukacji Narodowej. Uchwała, która zostanie podjęta w czasie obrad Sejmu Dzieci i Młodzieży, zostanie przekazana na ręce Rzecznika Praw Dziecka do dalszego procedowania na Kongresie Młodych organizowanym przez biuro Rzecznika w listopadzie 2024 r.

Co to oznacza dla szkoły w praktyce?

Pierwszym zadaniem będzie zebranie przez szkołę zgłoszeń od uczniów chętnych do udziału w głosowaniu (w tym celu rodzice / opiekunowie prawni powinni podpisać formularze zgody na udział dziecka w głosowaniu – dostępne na stronie internetowej SDiM w zakładce: Ważne informacje). Termin realizacji: do 2 września, ponieważ tego dnia w szkole, w obecności wszystkich uczniów, powinno odbyć się losowanie (transparentne i dostępne dla obserwatorów). W jego wyniku zostanie wyłoniona trzyosobowa (po jednym uczniu lub uczennicy z szóstej, siódmej i ósmej klasy) reprezentacja do Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Kolejnym krokiem będzie szkolna debata (której hasłem przewodnim będzie temat XXX sesji SDiM), którą powinni Państwo przeprowadzić między 3 a 6 września z udziałem przedstawicieli szkoły do tegorocznej edycji SDiM.

Przed przyjazdem do Warszawy wylosowani uczniowie będą mieli także okazję uczestniczyć w zorganizowanych specjalnie dla nich warsztatach on-line.

W dniach 29–30 września troje przedstawicieli z naszej szkoły zostanie zaproszonych do Warszawy na posiedzenie SDiM. Koszty transportu są pokrywane przez kuratoria oświaty, a koszty wyżywienia i noclegu – przez Kancelarię Sejmu.

pdf Plakat