„Najpierw się z nas śmieją, później z nami walczą, a na końcu Ty wygrywasz!"... Te słowa wypowiedziane niegdyś przez Dalajlamę utkwiły nam w pamięci za sprawą tych, którzy są najlepszym przykładem na ich prawdziwość...
5 i 6 marca 2015 roku mieliśmy zaszczyt wzięcia udziału w spotkaniu z niezwykłymi ludźmi, sportowcami uprawiającymi szermierkę, uczestnikami i medalistami Igrzysk Paraolimpijskich, m. in. w Sydney, Atenach i Pekinie: Panem Arkadiuszem Jabłońskim, Panem Radosławem Stańczukiem i Panem Rafałem Treterem, członkami Fundacji Akademia Integracji i jak określili ich uczniowie „autorytetami, ludźmi będącymi przykładem życiowej siły, odwagi, mądrości, zachęcających do życia pełną piersią, realizowania swoich pasji, marzeń, jednocześnie jednak zachowując zdrowy rozsądek, dbając o życie i zdrowie swoje i innych".
Zajęcia odbyły się w ramach projektu Katedry Integracji Społecznej Osób z Niepełnosprawnością KUL i Katedry Zdrowia Publicznego KUL. Inicjatorami spotkania były: Pani prof. Julia Gorbaniuk i Pani dr Katarzyna Król. Spotkanie przybrało formę warsztatów, podczas których „nasi" mistrzowie zaprezentowali pokazy walk szermierczych, zapoznali dzieci z zasadami obowiązującymi w tej dyscyplinie sportowej, udzielili kilku szybkich lekcji tym uczniom, którzy chcieli spróbować swoich sił w pojedynku na szpady. Wyświetlili oni również film, który był wprowadzeniem do refleksji i dyskusji na temat niepełnosprawności. Jak podkreślali prowadzący, niepełnosprawność to nie kalectwo, jednak zmusza do dokonania totalnych zmian dotychczasowego życia, praktycznie w każdej jego sferze, wymaga siły i wytrwałości. Sportowcy swoim optymizmem, pogodnym usposobieniem, dobrym żartem zachęcali do czerpania z życia pełnymi garściami, osobistego rozwoju, wychodzenia ponad przeciętność, dążenia do realizacji swoich marzeń, nie poddawania się przeciwnościom losu, jednak z rozsądkiem i szacunkiem dla zdrowia i życia. Uświadomili nam również, że uprzedzenia, np. dotyczące niepełnosprawności, wynikają z ludzkiej niewiedzy, porostu obawiamy się tego, czego nie znamy. Na pewno nie wiemy, wszystkiego, ale jeśli do tej pory mieliśmy jakieś wątpliwości na ten temat, to od dziś już ich nie mamy!