W miniony piątek to jest 27.09.2019 wraz ze swoją klasą i opiekunami zwiedzałem Państwowe Muzeum na Majdanku . Naszym przewodnikiem była babcia jednej z uczennic naszej szkoły Pani Kusz. Ta Pani podczas wojny była więźniem obozu na Majdanku.
Niemiecki obóz koncentracyjny w Lublinie, tzw. Majdanek, powstał w październiku 1941 roku. Na mocy decyzji Heinricha Himmlera. Powierzył on dowódcy SS zbudowanie obozu dla 25-50 tysięcy więźniów, którzy pracowali by w warsztatach oraz na budowach SS i policji. Mieli oni stanowić darmową siłę roboczą dla realizacji planów rozbudowy III Rzeszy. Jednak ostatecznie w obozie było przetrzymywane 150tys. osób różnej narodowości.
Ten niemiecki obóz pochłoną wiele tysięcy istnień ludzkich. Nasza Pani przewodnik była wieziona w obozie wraz ze swoją rodziną. Panowały tam nieludzkie warunki, więźniowie mieszkali w drewnianych barakach. Panował straszny głód i choroby. Pani oprowadziła nas po całym obozie i dokładnie opowiedziała o swoich przeżyciach z tego miejsca.
To muzeum to naprawdę miejsce skłaniające do głębokich refleksji. Zmusza każdego człowieka do zadania sobie wielu pytani. Jaki był sens wojny? I dlaczego ludzie ludziom zgotowali tak okrutny los?! Cała wycieczka była dla nas wszystkich prawdziwą lekcją historii. Tym bardziej ciekawą i wiarygodną, że usłyszaną z ust jej naocznego świadka. Ja osobiście na długo zapamiętam ten wyjazd. Dał mi on powód do wielu przemyśleń.
Bartłomiej Książek kl. VIII