W miniony piątek to jest 27.09.2019 wraz ze swoją klasą i opiekunami zwiedzałem Państwowe Muzeum na Majdanku . Naszym przewodnikiem była babcia jednej z uczennic naszej szkoły Pani Kusz. Pani podczas wojny była więźniem obozu na Majdanku.
Niemiecki obóz koncentracyjny w Lublinie, tzw. Majdanek, powstał w październiku 1941 roku. Na mocy decyzji Heinricha Himmlera. Powierzył on dowódcy SS zbudowanie obozu dla 25-50 tysięcy więźniów, którzy pracowali w warsztatach oraz na budowach SS i policji. Mieli oni stanowić darmową siłę roboczą dla realizacji planów rozbudowy III Rzeszy. Jednak ostatecznie w obozie było przetrzymywanych 150tys. osób różnej narodowości.
Ten niemiecki obóz pochłonął wiele tysięcy istnień ludzkich. Nasza Pani przewodnik była wieziona w obozie wraz ze swoją rodziną. Panowały tam nieludzkie warunki, więźniowie mieszkali w drewnianych barakach. Panował straszny głód i choroby. Pani oprowadziła nas po całym obozie i dokładnie opowiedziała o swoich przeżyciach z tego miejsca.
To muzeum skłania do głębokich refleksji. Zmusza każdego człowieka do zadania sobie wielu pytań. Jaki był sens wojny? Dlaczego ludzie ludziom zgotowali tak okrutny los?! Cała wycieczka była dla nas wszystkich prawdziwą lekcją historii. Tym bardziej ciekawą i wiarygodną, że usłyszaną z ust naocznego świadka. Na długo zapamiętam ten wyjazd. Dał mi on powód do wielu przemyśleń.
Bartłomiej Książek kl. VIII