Uzależnienie od narkotyków, dopalaczy czy innych środków odurzających stanowi realne zagrożenie dla człowieka – odbiera zdrowie, odbiera wolność, oddal  wystarczą tu moralizujące pouczenia, wiedza o substancjach psychoaktywnych… Skuteczna profilaktyka uzależnień wymaga wychowania dojrzałych i szczęśliwych ludzi, którzy dobrze radzą sobie z życiem bez pomocy chemicznych „przyjaciół”. 20 listopada uczniowie klasy VII i VIII spotkali się na debacie z przedstawicielami Wydziału Prewencji KMP, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Lublinie w ramach realizacji programu „Odpal myślenie nie wchodź w uzależnienie”, który ma na celu zwiększenie świadomości uczniów w zakresie zagrożeń zdrowotnych, konsekwencji prawnych i społecznych wynikających z zażywania dopalaczy.
Podczas spotkania młodzież obejrzała film „Brałam DOPALACZE”, a następnie przystąpiono do dyskusji i udzielania odpowiedzi uczniom przez zaproszonych gości. Debata zakończyła się odczytaniem wniosków, które zapisały  podczas spotkania wytypowane uczennice.