22 maja 2014 roku członkowie koła przyrodniczego z klas IV–VI udali się na wycieczkę do stacji uzdatniania wody „Sławinek" MPWiK w Lublinie. W czasie zwiedzania obiektu prześledzili cały proces produkcji wody.
Skąd się bierze woda w naszych kranach?
Na początku są studnie głębinowe o głębokości od 40 do 80 metrów, czyli ujęcia wód podziemnych, z których pompowana jest woda na powierzchnię. Aby woda pobrana z ujęć nadawała się do picia i mycia, trzeba ja dokładnie oczyścić z żelaza i manganu. Nazywa się to uzdatnianiem, bo po tym zabiegu jest zdatna do picia Na koniec trzeba pozbyć się zarazków, bo co to by była za woda gdyby można było od niej zachorować, dlatego podczas dezynfekcji specjalnymi substancjami np. chlorem zabija się w niej wszystkie wirusy i bakterie. Po dezynfekcji wtłaczana jest do rur wodociągowych biegnących pod ziemią, którymi płynie do wszystkich domów, szkół, urzędów, szpitali itp.
Następnym punktem wycieczki był Ogród Botaniczny UMCS, gdzie po krótkim spacerze odbył się szkolny konkursu „Hydro-ekspert". Uczniowie, jak na prawdziwych przyrodników przystało, na łonie natury wykazywali się wiedzą zdobyta w czasie wycieczki do stacji uzdatniania wody i realizowanego w ramach zajęć koła przyrodniczego programu edukacyjnego „Młody hydrolog".
Po obiedzie z obowiązkowym deserem dla ochłody cała grupa wróciła do Konopnicy. Pogoda jak marzenie, uśmiechy na twarzach uczestników, pobudzona ciekawość świata –wycieczkę należy zaliczyć do udanych!
Wycieczka oraz konkurs zostały realizowane przy współpracy z WFOŚiGW w ramach zadania „Edukacja ekologiczna wśród dzieci i młodzieży Gminy Konopnica".