4 września br. odbyła się ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie pod patronatem honorowym pary prezydenckiej. Tego dnia Dworek Kościuszków na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie zmienił się w dom państwa Dulskich, gdyż lekturą 10. jubileuszowej edycji był utwór „Moralność pani Dulskiej” autorstwa Gabrieli Zapolskiej. Nasi uczniowie włączyli się w tę akcję.
Tragifarsę czytali zaproszeni znakomici goście, m.in.: prof. dr hab. Radosław Dobrowolski – rektor UMCS, dr hab. inż. Dariusz Czerwiński – prorektor ds. ogólnych i rozwoju Politechniki Lubelskiej, prof. dr hab. Robert Litwiński – kierownik Katedry Metodologii i Badań nad XX-XXI w. na Wydziale Humanistycznym UMCS, prof. dr hab. Małgorzata Karwatowska – dyrektor Instytut Filologii Polskiej UMCS, dr hab. Ewa Głażewska – dyrektor Instytutu Nauk o Kulturze UMCS, Marcin Wroński – pisarz i autor kryminałów, Poławiacze Pereł Improv Teatr.
Nasi ósmoklasiści i polonistka przebrani w stroje nawiązujące do epoki zaprezentowali fragmenty dramatu ukazujące problem fałszywej moralności drobnomieszczaństwa. W roli Anieli Dulskiej wystąpiła pani Agnieszka Chomicka. Kacper Kapica wcielił się w Felicjana Dulskiego, Marcelina Drzazga w Melę, Kuba Lis w Zbyszka, Rozalia Lala w Juliasiewiczową, a Anna Szabat w Hankę. Gromkie brawa i słowa uznania popłynęły ze strony publiczności, która była pod wrażeniem umiejętności interpretacyjnych młodzieży.